|



Proiect didactic                              
 2



 Clasa: a VI-a
 Subcompetențe vizate:
 Subiectul lecției: Parabola Floare adevărată. Lectura și interpretarea textului.
 Obiective operaționale:
-să definească noțiunea de parabolă;
-să-și exprime impresiile postlecturale;
-să formuleze mesajul textului citit;
-să citească expresiv, exact și  fluent textul.

 Resurse: material audiovizual(prezentare Power Point), flori artificiale, imagini cu flori decupate               pentru lucrul în echipă.


Demers didactic

Evocare
            Pe ecran, se derulează versurile-mesaj :
-Bună ziua, copilași,
    Harnici, mîndri greierași!
Spuneți –
Cum pornesc albinele,
În zori, spre zăvoi?
-Cu desagii goi!
  -Cum se-ntorc albinele
 Din lunci, din grădini?
-Cu desagii plini!
-Ca albina ești și tu,
Căci aduni din toate,
Fii atent și-ascult-acum,
Căci povestea ...iat-o!
Se citește parabola ,,Cîinele și pisica”, fragmentar, copiii fiind rugați să  continue textul, improvizînd replicile  personajelor. Presupunerile fiind lansate, profesorul citește varinata originală, continuînd lectura.Elevii formulează  învățătura textului, recunoscînd trăsăturile parabolei . Se intuiește astfel tema discuției de azi – Prietenia. Elevii sunt invitați să vorbească despre prietenii lor adevărați și despre situațiile în care, poate, au descoperit în ei contrariul.
Se anunță că astăzi se va citi o altă parabolă.
Se reactualizează noțiunea prin completarea blancurilor din definiția afișată pe ecran.

Realizarea sensului
Elevii prezintă, pe imagini de flori decupate,  cîmpul lexical al cuvîntului respectiv(flori de cameră /de grădină/ de cîmp)lucrînd în echipă; comentează asocierea cu notiunea de prietenia adevărată. Profesorul anunță că lexemelefloare și albină constituie cuvinte-cheie din parabola ,, Floare adevărată”.
Un elev, pasionat de istorie, pregătit anterior, va relata despre personajele textului – regele Solomon și regina din Saba.
Profesorul citește textul, elevii fiind solicitați să-și exprime reacția postlectorală prin formularea unei întrebări. Cele mai interesante, profunde întrebări se vor înregistra pe tablă. Pentru cele  de suprafață se oferă  răspunsuri.
În baza ex.12, pg. 60, copiii își exprima opinia referitor la semnificațiile și învățătura parabolei(tehnica Gîndește/Perechi/Prezintă).
Se explică originea cuvîntului albină, informația lexicografică fiind afișată pe ecran.

Reluarea lecturii expresive(citesc elevii).

Reflecția
Se revine la mesajul de început al orei, subliniindu-se asocierea elevilor cu albina. În formula scrierii libere, copiii demonstrează ce au cules de la ora de astăzi, continuînd gîndul:
o       Lucrul cel mai important pe care l-am învățat azi este............................. .

Extindere
Tema de casă:
o       Redactează un text, de 5-6 enunțuri, în care să utilizezi cuvinte din familia lexicală și din cîmpul semantic al lexemului floare, pornind de la versul

Mult doresc să fiu albină...

0 коммент.:

Trimiteți un comentariu