Spectacol-De vorbă cu bunicul Creangă

|

















Pedagogul Anului 2012-LT,,M.Sadoveanu"

|


































Prezentare-Pedagogul Anului 2012(Nistor Doina)

|

|



Proiect didactic                              
 2



 Clasa: a VI-a
 Subcompetențe vizate:
 Subiectul lecției: Parabola Floare adevărată. Lectura și interpretarea textului.
 Obiective operaționale:
-să definească noțiunea de parabolă;
-să-și exprime impresiile postlecturale;
-să formuleze mesajul textului citit;
-să citească expresiv, exact și  fluent textul.

 Resurse: material audiovizual(prezentare Power Point), flori artificiale, imagini cu flori decupate               pentru lucrul în echipă.


Demers didactic

Evocare
            Pe ecran, se derulează versurile-mesaj :
-Bună ziua, copilași,
    Harnici, mîndri greierași!
Spuneți –
Cum pornesc albinele,
În zori, spre zăvoi?
-Cu desagii goi!
  -Cum se-ntorc albinele
 Din lunci, din grădini?
-Cu desagii plini!
-Ca albina ești și tu,
Căci aduni din toate,
Fii atent și-ascult-acum,
Căci povestea ...iat-o!
Se citește parabola ,,Cîinele și pisica”, fragmentar, copiii fiind rugați să  continue textul, improvizînd replicile  personajelor. Presupunerile fiind lansate, profesorul citește varinata originală, continuînd lectura.Elevii formulează  învățătura textului, recunoscînd trăsăturile parabolei . Se intuiește astfel tema discuției de azi – Prietenia. Elevii sunt invitați să vorbească despre prietenii lor adevărați și despre situațiile în care, poate, au descoperit în ei contrariul.
Se anunță că astăzi se va citi o altă parabolă.
Se reactualizează noțiunea prin completarea blancurilor din definiția afișată pe ecran.

Realizarea sensului
Elevii prezintă, pe imagini de flori decupate,  cîmpul lexical al cuvîntului respectiv(flori de cameră /de grădină/ de cîmp)lucrînd în echipă; comentează asocierea cu notiunea de prietenia adevărată. Profesorul anunță că lexemelefloare și albină constituie cuvinte-cheie din parabola ,, Floare adevărată”.
Un elev, pasionat de istorie, pregătit anterior, va relata despre personajele textului – regele Solomon și regina din Saba.
Profesorul citește textul, elevii fiind solicitați să-și exprime reacția postlectorală prin formularea unei întrebări. Cele mai interesante, profunde întrebări se vor înregistra pe tablă. Pentru cele  de suprafață se oferă  răspunsuri.
În baza ex.12, pg. 60, copiii își exprima opinia referitor la semnificațiile și învățătura parabolei(tehnica Gîndește/Perechi/Prezintă).
Se explică originea cuvîntului albină, informația lexicografică fiind afișată pe ecran.

Reluarea lecturii expresive(citesc elevii).

Reflecția
Se revine la mesajul de început al orei, subliniindu-se asocierea elevilor cu albina. În formula scrierii libere, copiii demonstrează ce au cules de la ora de astăzi, continuînd gîndul:
o       Lucrul cel mai important pe care l-am învățat azi este............................. .

Extindere
Tema de casă:
o       Redactează un text, de 5-6 enunțuri, în care să utilizezi cuvinte din familia lexicală și din cîmpul semantic al lexemului floare, pornind de la versul

Mult doresc să fiu albină...
|


Proiect didactic 1


Disciplina: Limba și literatura română
Clasa: a VII-a
Subcompetențe vizate:
    5.1  Producerea unui discurs pe o temă dată
    8.2  Comentarea textului liric,a fragmentului de text epic
    10.2  Valorificarea potențialului expresiv al părților de vorbire în textul produs(scris/oral)


SubiectulPoezia,,În vie’’de Ion Pillat.  Atelier de lectură și scriere
Resurse: decor de toamnă,imaginea unei frunze aurii,fișe  de lucru diferențiate,fișe cu textul poeziei,material audiovizual(prezentare Power Point)


Demers didactic

Evocare

Pentru crearea climatului psiho-afectiv,profesorul recită poezia:
,,Bate toamna nucile,
                                                             Aurește frunzele,
                                                             Îndulcește merele-
        Ce ești trist,măi greiere?”
Elevii oferă raspunsuri inspirate în locul greierașilor,își exprimă  atitudinea proprie și emoțiile legate de toamnă.

-Toamna și-a oprit colindatul pe meleagurile de soare ale Moldovei.Împrăștie culori       pestrițe și miresme îmbătătoare de must,de frunze, de ploaie. Tu ridici privirea în sus și începi a călători cu ochii pe cer, prin toamnă, prin căderi de frunze...
Notați tema:
,,Mai cade-o frunză,încă una...”
(P.Cărăre)
Elevii comentează opțiunea profesorului pentru un titlu poetic, sugestiv al orei(cu structură de vers), subliniindu-se,în urma discuției, ideea că toamna e plină de poezie, e încărcată de frumusețe . Se intuiește tema lecției-astăzi se va citi și se va scrie despre acest anotimp feeric.


Realizarea sensului

Am lăsat să intre toamna în clasă:prin acei struguri de coarnă(se referă la colțișorul de toamnă special amenajat), prin nucile și merele ochioase culese și...printr-o frunză galbenă (se acroșeaza pe mijloc de tablă)

Se propune un exercițiu cu caracter creativ:construirea figurilor de stil pentru lexemul toamnase discută variantele lansate,scoțîndu-se în evidență originalitatea, expresivitatea și sensurile acestora.
Se solicită compararea expresiilor alcatuite de elevi cu variante originale, reperate din diverse opere literare. Se comentează sugestia și semnificația  figurilor de stil recunoscute și se apreciază ineditul exprimării artistice.
Se revine la titlul poetic al temei și se propune continuarea gîndului,utilizindu-se imaginile plastice create anterior(pe fișe). Reflecțiile se citesc în lanț,pentru a se crea  impresia unui poem colectiv.
Profesorul anunță titlul operei alese pentru atelierul de lectură,precizînd că aceeași imagine de vrajă  autumnală asteaptă să-i fie contemplate frumusețile și pe filele ei.
Se examinează  cuvintele necunoscute din text(explicare,încadrare în contexte).Se audiază poezia și se descrie starea postlecturală(pe fișe).


Reflecție
Se propune cercetarea în grup a 4 aspecte: tabloul naturii-sentimentele exprimate-limbajul artistic-modul de expunere (fundal sonor-Vals de E.Doga).
Sunt totalizate concluziile enunțate, precizîndu-se că poezia întrunește caracteristicile unui pastel.


Extindere
Tema de casă.De demonstrat, într-un eseu argumentativ de 1.5 pagini, că poezia ,,În vie” de Ion Pillat este un pastel.